Spring til indhold
Louise spiller violin med hat på en mørk scene, fotograferet af Mikael Vester

Irsk traditionsmusik

Louise Ring Vangsgaard

Irske melodier, lært på øret og i roligt tempo

Louise Ring Vangsgaard er folkemusiker med fokus på nordisk og irsk musik. Hun er suppleant i bestyrelsen for Aarhus Folk Festival og sidder også i bestyrelsen for Roots Aarhus. Louise er en af drivkræfterne bag den irske jam på Waxies hver søndag.

Louise har været optaget af irsk traditionsmusik siden sine tidlige tyvere. Hun har deltaget i mange sessions og sommerskoler i Irland og er hvert år igangsætter på den irske ølejr på Omø, hvor der også undervises i dans.

På festivalen står Louise for Slow Session hos Waxies, arrangeret af Roots Aarhus. Her lærer deltagerne irske melodier helt fra bunden, først langsomt og siden i et højere tempo. Der spilles som udgangspunkt uden noder, så melodierne kommer ind gennem ørerne og ud i fingrene.

På festivalen

Se arrangementerne, hvor du kan opleve kunstneren, og find program og billetinformation.

Tidspunktet kan være dørenes åbning. Se arrangementets program for de enkelte optrædener.

Nyt fra festivalen

Få nyt at vide om festivalen

Tilmeld dig nyhedsbrevet, så hører du fra os, når der er nyt om program, billetter og festivalen.

Vælg sprog til nyhedsbrevet
Læs om cookies og privatliv